Naposledy aktualizováno: 29.06.2021 14:06:12
Na úvodní stranu

OBECNÍ KNIHOVNA ŘÍCMANICE

Květen 2019

 

Lego free style exhibice: 3. května  opět děti zápolily ve stavění z Lega. Z přinesených stavebnic  děti tvořily dle vlastní fantazie a pak poměřovaly svoje výtvory.

hra7a_1.jpg                  hra5a_2.jpg

 

Duben 2019

 

Výtvarná dílna pro děti-Fantastická zvířata a jak je vyrobit: 12.dubna se v knihovně sešly děti a zkoušely si vyrobit fantastické věci podle knihy J.K. Rowlingové. A pod zkušeným vedením paní Venduly se jim to  opravdu povedlo. Pracovaly s nadšením a výsledek byl skutečně fantastický.

zvirata_1a.jpg                    zvirata_2a.jpg

 

Březen 2019 -  měsíc knihy


čtení v jurtě
-
opakovaně jsem navštívila LMŠ Šemíček a četla dětem před poledním spaním na pokračování příběhy  dvou čmeláčcích kluků  z knihy Jiřího Kahouna Příběhy včelích medvídků

teni_v_jurtte_19-1a.jpg         teni_v_jurte_19_-2a.jpg

čtení v MŠ- zde jsem se střídala ve čtení před spaním s dalšími seniorkami z naší obce a četly jsme různé příběhy.

                                     veverka_zrzecka_a.jpg

návštěva z MŠ v knihovně- 19.3.již tradičně děti z MŠ navštívily knihovnu.Povídali jsme si o knihách i knihovně, o práci    knihovnice a pak jsem jim přečetla dvě pohádky z knihy Jiřího Kahouna O mašinkách. Děti si také prohlédly výstavku z.s. kolejová a předaly mi pěkný, jimi vyrobený dárek.

mS_19-2a.jpg              mS_19_-1a.jpg

návštěva ze Šemíčku v knihovně- 26.3. pak přišly na návštěvu i děti ze Šemíčkui. Povídaly jsme si o knihách, přečetla  jsem jim veršovanou pohádku o Budulínkovi  od Františka Hrubína a děti mi zazpívaly, zatancovaly a předaly své  kresbičky.

                                       emicek_19-3a.jpg

Beseda s paní Vendulou Borůvkovou- 22.3. si děti povídaly s paní Vendulou o její nové knize 1918 aneb jak jsem dal gól přes celé Československo. A také si mohly vytvořit svoji představu o věcech z první republiky / jídlo, vlajka, peníze../.V této knize je pěkný příběh o chlapci, který má rád kopanou, ale také řada informací o první republice. A že je kniha úspěšná, svědčí i její nominace na cenu Magnesia litera v kategorii dětská kniha.

 kniha_1918-9a.jpg                 kniha_1918-7a.jpg

Společenská hra- a aby dospěláci nebyli pozadu, přišli si v podvečer 24.3. zahrát do knihovny velmi oblíbenou společenskou  hru Krycí jména.Všichni se dobře bavili.

 
Výstava k 10. výročí založení z.s. Kolejová

5.března byla zahájena v obecní knihovně výstavka k 10. výročí založení z.s. Kolejová, za účasti některých členů spolku. Výstavka seznamuje zájemce s celou historií vzniku  sdružení a s jejich dosavadní činností. K prohlédnutí jsou i četné reálie z činnosti, dobové uniformy, získané poháry a také něco z geocachingu.

            kolejova_1a.jpg                     kolejova_2a.jpg

            kolejova_3a.jpg                  kolejova_5a.jpg
 
                                        kolejova_4a.jpg             

 

Burza vyřazených knih

Dne 23. a 24. listopadu proběhla burza knih, vyřazených při  poslední revizi knihovního fondu v létě 2018. Šlo asi o 200 knih nejrůznějšího žánru.Moc spoluobčanů sice do knihovny  nezavítalo, ale asi 90 knih našlo nové majitele a věřím, že jim udělají radost. Vyřazené knihy jsou stále v nabídce knihovny až do konce roku.

  
      OBRÁZEK : burza_knih-3a.jpg                       OBRÁZEK : burza_knih-2a.jpg

 

Čtení v jurtě lesní školky.                                                                                   

 

Při návštěvě dětí ze Šemíčku v knihovně jsme samozřejmě nemohli přečíst všechny příběhy o veverce Zrzečce a tak jsme pokračovali  se čtením ještě tři úterní poledne v jurtě. Děti po obědě poslouchaly  ve svých postýlkách, co všechno ještě veverka a její lesní kamarádi prožili.

 

OBRÁZEK : veverka_zrzecka_a.jpg

 

 

 Lesní školka v knihovně


V úterý 29.května navšívily knihovnu děti z Lesní školky Šemíček. Prohlédly si knihovnu, poslechly povídání o knížkách, vyzkoušely si, zda by obstály jako malí pomocníčci a na závěr si poslechly čtení ze staré knížky o veverce Zrzečce a jejích kamarádech.Rozloučily se pěknou písničkou a tanečkem. Bylo to moc pěkné dopoledne.

 

Povídání o geocachingu - březen 2018

 

Naši spoluobčané a příznivci geocachingu z o.s.Kolejová Kamil Kyzlink a Karolina Brožová připravili dne 27. března opravdu poutavé vyprávění o této netradiční a stále více populární formě turistiky. Své povídání doplnili i o výstavku zajímavých věcí, souvisejících s geocachingem.

 

OBRÁZEK : received_1880621528615017.jpeg               OBRÁZEK : received_1880621995281637.jpeg

 

 

Děti z MŠ v knihovně - březen 2018

 

Tak jako každý rok v měsíci březnu přišly děti z naší MŠ na návštěvu do knihovny.Tentokrát to byli ti nejmenší žáčci a musím je pochválit, jak pozorně poslouchaly povídání o knihovně a knížkách a jak si se zájmem prohlížely obrázkové knihy. Na závěr jsem dětem přečetla krátkou pohádku a děti se mi odměnily pěkným dárkem- pestrobarevným pískem v ozdobné skleničce. Byl to pěkně strávený čas s našimi nejmenšími.

 

 OBRÁZEK : 0319a.jpg      OBRÁZEK : 0320a.jpg

 

OBRÁZEK : 0321a.jpg     OBRÁZEK : 322a.jpg

 

 

Povídání o tom, jak se dělá časopis

 

Ve čtvrtek 19. října 2017 si školní děti povídaly s paní Vendulou Borůvkovou a s paní Evou Olešovskou o tom, jak se připravuje časopis do tisku. Paní Vendula, která je šéfredaktorkou časopisu Otatzníky historie,  má s touto prací dlouholeté zkušenosti  a paní Eva zase uvádí již více roků do života náš Řícmanický zpravodaj. Děti se tímto povídáním nadchly a rozhodly se vytvořit dětskou redakci, která by připravovala vždy malou přílohu k našemu zpravodaji. Tak jim budeme držet palce.

 

     OBRÁZEK : jak_se_dela_casopis_3.jpg         OBRÁZEK : jak_se_dela_casopis_2.jpg

 

 

              

 

 

    OBRÁZEK : jak_se_dela_casopis_1.jpg        OBRÁZEK : jak_se_dela_casopis_4.jpg            

 

                                                                                             

Vědomostní soutěž Řícmanská hlavička

 

V neděli 26. března 2017 se mohly předškolní a menší školní děti přesvědčit při vědomostní soutěži, jak jsou bystré, pozorné a co všechno již vědí. Soutěžily ve dvou skupinách, kvízové otázky byly přiměřené jejich věku. Soutěž byla velmi vyrovnaná a tak si všechny děti odnesly pěkné ceny. / vědomostní hry, nástěnné mapy, čokoládové medajle/. Na své si přišly i mlsné jazýčky dětí-díky rodině Bočkových  děti mohly ochutnat výborné zákusky. Škoda jen, že dětí nepřišlo více-asi za to mohlo i pěkné počasí, které lákalo spíše do přírody.

 

 

OBRÁZEK : vedomostni_soutez_brezen_2017_001a.jpg OBRÁZEK : vedomostni_soutez_brezen_2017_003a.jpg

 

 OBRÁZEK : vedomostni_soutez_brezen_2017_006a.jpg OBRÁZEK : vedomostni_soutez_brezen_2017_007a.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Březen,měsíc knihy a čtenářů s dětmi naší MŠ

 

V úterý 7. března 2017 jsem se opět setkala s dětmi z naší MŠ v obecní knihovně. S dětmi jsem si povídala o knihách  a jak s nimi zacházet, o knihovně a jak se stát čtenářem knihovny, děti si prohlížely obrázkové knihy a na závěr si poslechly příběh malého Lukáše, který byl první den ve školce a co tam všechno zažil. Děti mi poděkovaly a darovaly drobné dárečky.

 

 

OBRÁZEK : navsteva_deti_z_ms_brezen_2017_001a.jpg  OBRÁZEK : navsteva_deti_z_ms_brezen_2017_002a.jpg

 

OBRÁZEK : navsteva_deti_z_ms_brezen_2017_003a.jpg

 

 

Lego free style

 

V pátek 11.2.2017 se sešly děti aby předvedly svá umění ve stavění Lega. Každý si přinesl určené množství součástek a z nich pak tvořil již výhradně dle své fantazie. Soustředění i zanícení pro tvorbu bylo znát ne všech účastnících. Vše probíhalo opět pod vedením neúnavné paní Venduly Borůvkové.

 

 

 

OBRÁZEK : lego-freesryle_unor_2017_001a.jpg  OBRÁZEK : lego-freesryle_unor_2017_006a.jpg

  

OBRÁZEK : lego-freesryle_unor_2017_002a.jpg    OBRÁZEK : lego-freesryle_unor_2017_003a.jpg

 

OBRÁZEK : lego-freesryle_unor_2017_004a.jpg   OBRÁZEK : lego-freesryle_unor_2017_005a.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016

 

 

Výtvarná dílna-vánoční dekorace

 

 

V pátek 2.12.2016 vyráběly děti opět pod vedením paní Venduly Borůvkové vánoční ozdoby na stromeček či na dárky. Přišlo 15 dětí, ty menší v doprovodu rodičů a v zápalu práce si každý vyrobil pěkné motivy, se kterými se někteří pochlubí hned, ale někteří to mají jako vánoční překvapení.

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_001a.jpg   OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_004a.jpg

 

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_003a.jpg   OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_006a.jpg

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_008a.jpg     OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_009a.jpg

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_010a.jpg    OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_012a.jpg

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-vanoce_2016_011a.jpg

 

Výtvarná dílna -cestovatelský deník

 

 

V pátek 17.6.2016 se sešly děti v obecní knihovně na předprázdninové výtvarné dílničce.Pod vedením paní Venduly Borůvkové si vyrobily poutavé cestovatelské deníky, do kterých si budou moci zapisovat a kreslit své dojmy z prázdnin. Sešlo se 11 dětí, větší tvořily samostatně,menší za vydatné pomoci maminek a tatínka. Užily si i trochy sladkého pohoštění a odcházely domů spokojené.

                                                                   

                                                                 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_001-a.jpg   OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_002-a.jpg

 

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_003-a.jpg   OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_004-a.jpg

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_005-a.jpg   OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_006-a.jpg

 

OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_007-a.jpg  OBRÁZEK : vytvarna_dilna-cestovatelsky_denik_008-a.jpg

 

 

 

 Výměnná burza knih

 

V týdnu od 11.4. do 16.4. 2016 proběhla výměnná burza knih.Byly nabízeny knihy, které naši lidé přinesli a také zbytek knih, který zůstal po poslední knižní revizi.Příliš mnoho lidí nepřišlo, ale ti,kteří se přišli podívat, si odnesli domů zajímavé knihy všech žánrů a to zcela zdarma.

 

 OBRÁZEK : burza_knih-3a.jpg

 

 

Povídání s paní Vendulou o její knížce Annie a Berlepsové

 

 

Dne15.4.2016 se odpoledne setkaly děti s paní Vendulou Borůvkovou, aby si s ní popovídaly o její knížce. Paní Vendula jim  přečetla úryvek z knížky,pak jim  povídala o dívence Annie, hlavní hrdince knížky, promítla jim řadu pěkných a zajímavých obrázků z Malajsie a Tibetu. Děti tak mohly vidět např. velká zvířata, typická pro Tibet- yaky, modlitební mlýnky, nádherné barevné mandaly a další. A odvážné mohly dokonce ochutnat sice trochu upravený, ale přesto typický tibetský čaj-pačačaj-slaný a mastný, ale nutno přiznat, že moc nechutnal  nikomu. Na závěr besedy si děti vytvořily z modelovací hmoty talismánky, nádherně vyzdobené barevným peřím a uvnitř s tajemstvím. A domů si odnesly obrázky mandal na vymalování.

 

OBRÁZEK : povidani_1_a.jpg     OBRÁZEK : povidani_3_a.jpg

OBRÁZEK : povidani_2a.jpg    OBRÁZEK : povidani_4_a.jpg

 

OBRÁZEK : povidani_5_a.jpg

 

 Přebor v kvízových hrách

 

 

3.4.2016 proběhla v knihovně soutěž v kvízových hrách. Soutěžilo se ve třech kategoriích a pro každou byly nachystané zajímavé otázky. Po skon- čení byli vyhlášenï a odměněni vítězové, ale sladkou odměnu dostali všichni soutěžící.

                                                                             

 

 OBRÁZEK : kvizova_soutez3a.jpg   OBRÁZEK : kvizova_soutez_1a.jpg

 

OBRÁZEK : kvizova_soutez_2a.jpg OBRÁZEK : kvizova_soutez_4a.jpg

 

Návštěva dětí z MŠ v knihovně 2016


V měsíci knihy děti z naší MŠ opět navštívily knihovnu.Povídala jsem jim o knihách,knihovně a spisovatelích,děti si prohlédly řadu naučných knížek a na závěr jsem jim přečetla příběh o Řícmanicích z knihy Dobrodružství šnečka Krasíka.    

 

 

  OBRÁZEK : ms_v_knihovne_2016_001-1.jpg                                                 

 

2015

 

Děti z MŠ na návštěvě knihovny

 

Dne 10. 3. 2015 navštívilo naši knihovnu, tak jako každoročně v měsíci knihy, 16 děti z mateřské školy.

Nejprve jsme si povídali o knihovně, půjčování knih, jak se stát čtěnářem a jak s knihami zacházet, potom si děti prohlížely různé naučné knihy určené pro jejich věk a na závěr jsem jim přečetla pohádku v próze a tu stejnou vve verších. Děti mi na oplátku darovaly krásné obrázky, které samy vytvořily.

 

 

Děti si prohlížejí knížky

 

Klub deskových her

                                                                                                                     

V březnu  se také začali scházet v knihovně příznivci deskových her. Hrají nejrůznější stolní hry-pro děti i dospělé. Vede je paní Vendula Borůvková, která je nadšeným hráčem těchto her. Scházejí se  zhruba lx za 14 dní v úterý od 17 hodin, ale termíny se vždy upřesňují e-maily. Pokud by měl někdo zájem se připojit, stačí poslat zprávu na e-mail knihovny / knihovna.ricmanice@volny.cz / a budu mu posílat informace.

 

 

 

Klub deskových her

 

 

 

Výstavka o geocachingu

 

V měsíci dubnu uspořádali řícmaničtí členové Občanského sdružení Kolejová ( viz www.kolejova.cz  a  www.geokolejova.estranky.cz ) výstavku o této nové aktivitě, lákající moderním způsobem do přírody. Ti, kteří výstavu navštívili, se dozvěděli leccos zajímavého. Bohužel účast nebyla  velká, ale co se nepodaří napoprvé, může  být příště úspěšné. To potvrdila další akce této skupiny v měsíci květnu:  Geoevent Upřímný, kdy šlo o setkání příznivců  této aktivity.

Obě akce se konaly v příjemném prostředí naší knihovny.

 

 

 

OBRÁZEK : geocaching1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : geocaching2.jpg

 

 

 

 

 

 

,